محمود عزت

از ویکی‌وحدت، دانشنامۀ مجازی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
محمود عزت
محمود عزت
نام محمود عزت
مدرک تحصیلی دکتری پزشکی
متولد ۱۳ اگوست ۱۹۴۴ میلادی
محل تولد مصر
فعالیت قائم مقام اخوان المسلمین مصر .
محل تحصیل دانشگاه الزقازیق
سایت https://maulanawahiduddinkhan.com/

محمود عزت ابراهیم متولد 13 آگوست 1944 در قاهره است و تا پیش از انتصاب به سمت رهبری جماعت از اعضای دفتر ارشاد اخوان به شمار می‌آمد. وی همچنین استاد دانشکده پزشکی دانشگاه «الزقازیق» قاهره است.

آشنایی با اخوان

«محمود عزت ابراهیم» در اولین سال‌های نوجوانی با اخوان المسلمین آشنا شد و همین موجب شد تا به‌محض پای گذاشتن به سن 18سالگی به صفوف اخوانی‌ها ملحق شود، در حالی‌که ابراهیم در آن زمان اولین سال تحصیل در رشته پزشکی را سپری می‌کرد.

قضیه سلسبیل

در سال 1965 در دانشگاه مشغول به تحصیل بود که در قضیه مشهور اخوانی‌ها معروف به قضیه «سلسبیل» بازداشت و به 10 سال حبس محکوم شد. قضیه «سلسبیل» نیز منتسب به شرکت «سلسبیل» است که بنیان‌گذاران آن «محمد خیرت الشاطر» و «حسن مالک» از رهبران کنونی اخوان المسلمین بودند که قرار بود، به‌عنوان شرکتی کامپیوتری فعالیت خود در مصر را آغاز کند، اما نیروهای امنیتی وقت مصر تأسیس این شرکت را ترفندی از سوی اخوانی‌ها برای توسعه نفوذ خود در مصر تلقی کرده، به همین دلیل به آن حمله کردند و ضمن از بین بردن و ضبط تمام دستگاه‌های موجود، اعضای فعال در این شرکت را نیز بازداشت کردند که ابراهیم از جمله آنها بود.

تا زمان به دست آوردن مدرک کارشناسی ارشد در سال 1980 فعالیت‌های تبلیغی خود در جماعت اخوان المسلمین را به‌ویژهمیان دانشجویان ادامه داد تا اینکه در این سال برای کار در بخش آزمایشگاهی دانشگاه «صنعا» راهی یمن شد. در حالی‌که در همان سال نیز به‌عنوان یکی از اعضای دفتر ارشاد جماعت برگزیده شد.

عزیمت به انگلستان

«محمود عزت ابراهیم» در سال 1981 راهی انگلیس می‌شود تا رساله دکترای خود را به پایان برساند و سپس بار دیگر به مصر بازمی‌گردد تا در سال 1985 دکترای دیگر خود را از دانشگاه «الزقازیق» قاهره به دست آورد.

وی در سال 1995 به‌اتهام شرکت در انتخابات مجلس شورای جماعت اخوان المسلمین و برگزیده شدن به‌عنوان یکی از اعضای دفتر ارشاد جماعت به 5 سال حبس محکوم می‌شود تا در ژانویه سال 2008 میلادی بار دیگر به‌اتهام شرکت در تظاهراتی که در مرکز قاهره در اعتراض به تجاوز رژیم صهیونیستی به نوار غزه برگزار شد، توسط دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی «حسنی مبارک» بازداشت شود.

تحصیلات دینی

در بخش علوم اسلامی و دینی «محمود عزت ابراهیم» در سال 1998 مدرک دیپلم اندیشکده تحقیقات اسلامی و در سال 1999 مجوز تلاوت اندیشکده «القرائات» را به دست آورد تا روز گذشته به‌عنوان نهمین رهبر جماعت اخوان المسلمین از زمان تأسیس این جماعت در سال 1928 تاکنون برگزیده شود.

محمود عزت رهبر موقت اخوان المسلمین

در پی بازداشت محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین به دست نیروهای امنیتی مصر گروه اخوان المسلمین اعلام کرد که «محمود عزت» به صورت موقت مسؤولیت های وی را به عهده خواهد داشت.

بیانیه محمود عزت در سالگرد کشتار رابعه در مصر

محمود عزت، رهبر موقت جماعت اخوان المسلمین که به جای محمد بدیع این وظیفه را برعهده گرفته است طی بیانیه‌ای به مناسبت فرا رسیدن چهارمین سالگرد کشتار مردم مصر در میدان رابعه از هواداران خود خواست به مبارزه مسالمت‌آمیز ادامه دهند.

وی همچنین اظهار داشت: مقاومت و مبارزه مسالمت‌آمیز اخوان آن را از تمایل به خشونت یا دچار نا‌امیدی شدن حفظ کرده است.

عزت با تاکید بر اینکه رابعه نماد آزادی است، برای بزرگداشت 14 اوت که تظاهرات در آن روز با اعمال خشونت متفرق شده بود، فراخوان داد.

در تاریخ 14 اوت سال 2013 نیروهای ارتش و پلیس مصر برای پراکنده کردن تحصن هواداران محمد مرسی نخستین رئیس جمهور منتخب این کشور در میدان رابعه العدویه و النهضه قاهره دست به اقدام نظامی زدند.

به گزارش شورای ملی حقوق بشر مصر در این حادثه 632 نفر کشته شدند. سازمان‌های حقوقی محلی و بین المللی تعداد قربانیان را بیش از یک هزار نفر دانسته اند. جماعت اخوان المسلمین این تعداد را 2600 اعلام کرده است.

ادعای سایت اسرائیلی دبکا در مورد محمود عزت

این سایت صهیونیستی نوشت: عزت که در میان اخوان به مرد آهنین شهرت دارد، رهبری جماعت را به جای محمد بدیع که دیگر هیچ صلاحیتی در آن ندارد بر عهده گرفته است.

این سایت امنیتی اسرائیلی ادعا کرد عزت برای انتشار آشوب و نا امنی و حملات مسلحانه علیه ارتش و پلیس مصر در همه شهرهای مصر برنامه ریزی کرده است از این جهت از هواداران خواسته با حضور مستمر در رابعه العدویه نگاه ها را از آنچه در سینا اتفاق می افتد دور کنند. این سایت افزود: ارتش مصر از حضور عزت ابراهیم در غزه مطلع است و تحرکات وی را زیر نظر دارد از این رو برای جلوگیری از ورود عناصر مخرب به سینا میان این منطقه ونوار غزه موانع امنیتی برقرار کرده است.

بازداشت محمود عزت

محمود عزت به دست نیروهای امنیتی مصر در یکی از محله های قاهره جدید دستگیر شد.براساس اعلام رسانه های مصرِی، وی در یک آپارتمان در منطقه قاهره جدید مخفی شده بود که توسط نیروهای امنیتی و پس از دریافت اطلاعاتی درباره محل اقامت وی دستگیر شد.

بیانیه وزارت کشور مصر در رابطه با دستگیری وی

در این بیانیه از محمود عزت به عنوان مسئول اول تاسیس جناح مسلحانه اخوان المسلمین و مسئول مدیریت عملیات های تروریستی و تخریبی پس از انقلاب ۳۰ ژوئن نام برده شده است.در محل دستگیری وی نیز تعدادی تلفن همراه و کامپیوتر کشف و ضبط شده است.

این وزارتخانه مصری همچنین محمود عزت را به ترور هشام برکات دادستان اسبق مصر، ترور سرتیپ وائل طاحون،ترور سرتیپ عادل رجائی، ترور زکریا عبدالعزیز از افسران وژنرال های ارتش مصر و همچنین انفجار خودروی بمب گذاری شده در انستیتوی انکولوژی این کشور در اوت ۲۰۱۶ متهم کرده است.

واکنش اخوان‌المسلمین به بازداشت وی

دفتر کل اخوان المسلمین مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد: نظام مصر مسئولیت کامل زندگی و جان محمود عزت، قائم مقام رهبر اخوان المسلمین را برعهده دارد. باید بازجویی از وی با اطلاع دادستانی کل صورت گیرد.

محکومیت

دادگاه جنایی المنیا مصر، محمود عزت معاون سابق و قائم مقام رهبر اخوان‌المسلمین و هفت نفر دیگر را به صورت غیابی به حبس ابد محکوم کرد.

دادگاه همچنین هشت نفر دیگر را به پنج سال حبس محکوم و یک نفر دیگر در این پرونده تبرئه کرد.

اتهامات این افراد تشکیل باند تروریستی با هدف تغییر نظام حکومتی و تخریب اقتصاد عنوان شده است.

پانویس

منبع

خبرگزاری رسا
خبرگزاری تسنیم
خبرگزاری مشرق
خبرگزاری شفقنا
خبرگزاری ایسنا
سایت دیده بان ایران
خبرگزاری آناتولی ترکیه
خبرگزاری قدس آنلاین