صفحهٔ اصلی

از ویکی‌وحدت، دانشنامۀ مجازی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
به ویکی وحدت خوش‌آمدید
دانشنامه مجازی ‌وحدت مذاهب اسلامی، وابسته به مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی
با ۳٬۲۷۹ مقاله به زبان فارسی


مقاله برگزیده
ماه جمادی الثانی

ماه جمادی الثانی (یا جمادی الآخر) ماه هشتم از ماههای قمری است. حوادث تاریخی و مذهبی فراوانی در این ماه روی داده است که مهمترین آن ولادت حضرت زهرا(س) (که روز زن امگذاری شده) در روز بیستم جمادی الثانی سال پنجم بعثت،‌ و روز شریف و مبارکی است که خیرات و صدقات و روزه گرفتن و زیارت حضرت فاطمه(س) در آن مستحب است. حادثه مهم دیگر این ماه شهادت آن بانوی شهیده مظلومه است که بر اساس روایتی که شهادت او را 95 روز پس از رحلت پیامبر اکرم(ص) دانسته، در روز سوم جمادی الاولی سال 11 قمری رخ داده است. از دیگر رویدادهای این ماه می توان به درگذشت ابوبکر در سال 13 قمری، درگذشت هارون الرشید در سال 193 قمری و قتل عبدالله بن زبیر به دست حجاج بن یوسف ثقفی در سال 73 قمری اشاره کرد.

علّامه عسگری (ره)

سید مرتضی عسکری مشهور به "علامهٔ عسکری" متولد سال ۱۲۹۳ شمسی در شهر سامرا و متوفی سال ۱۳۸۶ در تهران، از پژوهشگران برجستۀ شیعه در زمینۀ تاریخ اسلام و حدیث‌شناسی و اهل ایران بود. ایشان یکی از تاثیرگذارترین شخصیت‌های علمی شیعه در عصر معاصر به حساب آمده و نقش بسزایی در روشنگری میان جوانان مذاهب اسلامی داشته‌است. وی در آثار خود علاوه بر بررسی کتب شیعه با تکیه بر کتاب و سنت، احادیث و روایات اهل سنت را مورد بررسی قرار داده‌است.
ملّاهبت الله آخوند زاده

ملا هبت‌الله آخوندزاده یکی از رهبران بلند پایه طالبان است. او سومین رهبر طالبان است که در حال حاضر و پس از استیلاء طالبان بر کشور افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور به عنوان رهبر و والی افغانستان شناخته می شود.


محمد فوزی کرکری

ابوعبدالله محمد فوزی الکرکری معروف به الکرکری در روز چهارشنبه سال 1394 هجری قمری مطابق با 1974 [۱] در شهر تسمان مراکش متولد شد.صاحب طریقت کرکریه، مولف و یکی از مشایخ تصوف در کشور مغرب است.


درختواره رده‌ ها