عبد الفتاح السیسی

از ویکی‌وحدت، دانشنامۀ مجازی
پرش به ناوبری پرش به جستجو
عبد الفتاح السیسی
نام عبد الفتاح السیسی
متولد 1954
محل تولد قاهره/مصر
نام پدر سعید السیسی
برخی مشاغل ‏رئیس جمهور مصر از 2014 تا کنون،

وزیر دفاع

عبدالفتاح سعید حسین خلیل سیسی رئیس‌جمهور ششم و کنونی مصر است که از سال ۲۰۱۴ این سمت را بر عهده دارد.سیسی در مارس ۲۰۱۴ در پاسخ به درخواست هوادران ضد اخوان‌المسلمین از ارتش استعفا داد و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۴ نامزد شد [۱]. بسیاری از گروه‌های سیاسی و اخوان‌المسلمین این انتخابات را که فقط یک نامزد مخالف داشت تحریم کردند و در نتیجهٔ سیسی با کسب ۹۶٪ آرا پیروز شد[۲].

پیشینه

عبد الفتاح سعید حسین خلیل السیسی در نوزدهم نوامبر سال ۱۹۵۴ در قاهره به دنیا آمد.او در سال ۱۹۷۷ وارد ارتش مصر شد و در دوازدهم اگوست ۲۰۱۲ توسط محمد مرسی به سمت وزارت دفاع مصر گمارده و جانشین سپهبد طنطاوی شد.

السیسی پیش از رسیدن به کرسی وزارت دفاع مصر در دولت هشام قندیل مدیر واحد اطلاعات نظامی در ارتش بود.

او مدرک کارشناسی خود را در رشته علوم نظامی از دانشگاه ارتش در قاهره گرفته و برای ادامه تحصیل به انگلستان سفر کرده و در سال ۱۹۹۲ موفق به کسب درجه کارشناسی ارشد در رشته علوم نظامی در این کشور شده است.

ژنرال السیسی علاوه بر تحصیل در انگلیس به آمریکا نیز سفر کرده و در آنجا آموزش‌های ویژه اطلاعاتی دیده است.

نیروهای مسلح مصر به سرکردگی السیسی در اول جولای ۲۰۱۳ به محمد مرسی رئیس جمهور مصر برای حل بحران سیاسی این کشور ۴۸ ساعت فرصت دادند و پس از این اولتیماتوم او را برکنار و عدلی محمود منصور را به عنوان رئیس دولت به جایش نشاندند.

او در فروردین ۱۳۹۳ از سمت وزارت دفاع مصر استعفا داد.عبدالفتاح سیسی سوم ژوئن ۲۰۱۴ رئیس‌جمهوری مصر شد.

ریاست جمهوری مصر

سیسی در ۷ فروردین ۱۳۹۳، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری مصر (۲۰۱۴) شد[۳].سیسی در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ اعلام کرد که اگر او برنده انتخابات شود گروه اخوان‌المسلمین دیگر وجود خارجی نخواهد داشت [۴].

با اعلام نامزدی سیسی، حسنی مبارک، رئیس‌جمهور اسبق مصر[۵] و احمد شفیق رقیب محمد مرسی و نفر دوم انتخابات پیشین ریاست جمهوری مصر از وی اعلام حمایت کردند.

در انتخابات مصر که از ۵ تا ۷ خرداد ۱۳۹۳ برگزار شد، از مجموع ۲۵٬۵۷۸٬۲۲۳ رای سیسی با ۲۳٬۷۸۰٬۱۰۴ رای موفق به کسب ۹۶٫۹۱٪ و صباحی با به دست آوردن ۷۵۷٬۵۱۱ رای ۳٫۰۹٪ رای‌ها را به دست آورد.

در انتخابات خارج مصر نیز از مجموع ۳۱۸٬۰۳۳ رای ۳۱۳٬۸۳۵ رای درست بود که از آن میان سیسی با ۲۹۶٬۶۲۸ رای موفق به کسب ۹۴٫۵۲٪ و صباحی با به دست آوردن ۱۷٬۲۱۷ رای ۵٫۴۹٪ آراء را به دست آورد.

در تهران نیز سیسی ۱۸ رای و صباحی ۸ رای آورد.[۱۳] سیسی در ۵، ۶ و ۷ خرداد ۱۳۹۳ (۲۶، ۲۷ و ۲۸ مه ۲۰۱۴ میلادی)، برای تصدی ریاست جمهوری مصر با حمدین صباحی رقابت کرد و با کسب ۹۶٫۹۱ درصد آراء (۲۳٫۷۸۰٫۱۰۴ رأی) رئیس‌جمهور مصر شد [۶]. در مراسم تحلیف سیسی، امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران شرکت کرد و سیسی تقریباً بیشترین تعارف و گفتگوی دیپلماتیک را در میان سران و نمایندگان کشورها با عبداللهیان داشت.

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهور مصر برای دور دوم ریاست جمهوری ۲۰۱۸ مصر با کسب ۹۷ درصد آرا برنده شد. مراسم تحلیف وی روز شنبه ۲ ژوئن ۲۰۱۸ در مجلس مصر در شهر قاهره برگزار شد که طی آن وی برای دومین بار به عنوان رئیس‌جمهوری این کشور سوگند یاد کرد.

پانویس